Tarihçe

2004 yılında Türkiye’de Avrupa Birliği finansal kaynakları ile uygulanmaya başlanan Bölgesel Kalkınma Programları ile başlar firmamızın serüveni. Firmamız kurucu ortağı Ahmet Sungur ilk Bölgesel Kalkınma Programları’ndan Doğu Anadolu Bölgesel Kalkınma Programı (DAKAP) kapsamında Hakkari’de iş planı eğitimleri verir ve kısa süre sonra da SUN Danışmanlık kurulur.

2005 yılında Ağrı Konya Kayseri Malatya Bölgeleri Bölgesel Kalkınma Programı ve Doğu Anadolu Bölgesel Kalkınma Programı kapsamında 23 proje hazırlayan firmamız 22 projenin hibe almasına aracılık eder ve firmamızın danışmanlık sektöründe ilk adımları başlar.

Avrupa Birliği Mali Yardımları başta olmak üzere tüm ulusal ve uluslararası fon kaynakları konusunda geniş tecrübe ve bilgi birikimine sahip SUN Danışmanlık 2005 yılından bu yana özellikle KOBİ Hibe Programları kapsamında Türkiye’nin en başarılı danışmanlık firmalarındandır. 2007 yılından 2012 yılına kadar Garanti Bankası’nın hibe programlarında stratejik ortaklığı ile çalışan SUN Danışmanlık sahip olduğu vizyon ve elde ettiği deneyim ile ülke çapında yer edinmeyi başarır. 2007 yılı sonunda Çorum ilinde faaliyet gösteren Yuva Viyol Ltd. Şti’nin Ar-Ge projesini hazırlar ve TÜBİTAK’a teslim ederek iş ve hizmet alanını geliştirir.

SUN Danışmanlık tarafından 3 projesi hazırlanan ve onaylanan Yakupoğlu Ltd (Hakkari) halen Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da büyük iller hariç TÜBİTAK’a proje sunmuş ve projesi onaylanmış tek firmadır.

2009 yılı başında faaliyete başlayan Kalkınma Ajansları ile bu çerçevede 26 Kalkınma Ajansı’nın tamamında faaliyet yürütmeyi başaran ülkemizin TEK DANIŞMANLIK FİRMASI olan SUN DANIŞANLIK 2012 yılında yeniden yapılanma içerisine girer ve gerek bünyesine kazandırdığı geniş tecrübe sahibi uzmanlar ve gerekse “Satış ve Pazarlama”, “Dış Ticaret”, “Finansal Yönetim”, “Bilişim Hizmetleri”, “Koçluk Hizmetleri” gibi alanlarla müşterilerine hizmet vermeye başlar.

2013 yılında mevcut ofisinde çalışma alanı sıkıntısı çeken SUN Danışmanlık 2013 yılı Nisan ayında Reşit Galip Caddesi’nde 600 m2’lik yeni binasına taşınır. Aynı yıl firma ortakları uzun yıllara dayanan sektörel tecrübelerini yeni bir girişimle değerlendirmek adına Analiz Kariyer Ltd. Şti’yi kurar. 2014 yılı içinde Türkiye İş Kurumu’ndan yasal izinlerini alan Analiz Kariyer ülkemiz firmalarına ve iş arayan gençlere hizmet vermek üzere faaliyetlerine başlar.

11 yılda 1000’den fazla müşterisinin yaklaşık 250.000.000 TL hibe almasına aracılık eden SUN Danışmanlık büyüyen yapısı ile ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmektedir.